Used 2022 Prime Time RV Avenger 16FQ Travel Trailer
The 2022 Prime Time Avenger 16FQ is the perfect couple's travel trailer with a queen bed at the front and a full bathroom at the rear. The modern kitchen with a 2- burner stovetop, microwave, and 12V refrigerator makes up the center with a dinette that converts to a bed if extra accommodation is needed. The 26" fiberglass door with a window plus the reflective windows and sun-lights give an airy look to the interior. There is plenty of exterior storage with an oversized passthrough compartment.
Designed to be easily pulled by a range of vehicles, the Prime Time Avenger is lightweight with an aerodynamic front profile and smooth metal front, yet sturdy enough to have a fully walkable roof. The front also sports a diamond metal rock guard for protection on the road.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $5,488
Sale Price: $12,499
Stock# 703A
Interior Color: PORTOBELLO
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Interior Color | PORTOBELLO |
| Hitch Weight | 395 lbs |
| GVWR | 4795 lbs |
| Cargo Capacity | 1356 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 10' powered |
| VIN | 5ZT2AVEC7NG813791 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

