Used 2022 Prime Time RV Avenger LT 17BHS Travel Trailer
Prime Time Avenger LT travel trailer 17BHS highlights:
- Bunk Beds
- Kitchen Skylight
- Dinette Slide
- Front Bed
- Power Awning
Go hiking, biking or exploring for new places when you have this trailer at the campgrounds! You will find sleeping for five between the rear corner bunk beds, and the front bed with a nightstand for your cellphones and such. And one more can sleep on the dinette slide. You'll be delighted with the kitchen skylight that gives natural lighting as you cook a meal. The LED-lit power awning and outdoor speakers provide a protected outdoor living area as you visit or make s'mores around the campfire.
With any Avenger LT travel trailer by Prime Time, the exterior includes an aerodynamic front profile, a front diamond plate for protection on the road, and two rear stabilizer jacks. The interior offers seamless Carefree Congoleum flooring for easy cleanup and durability, pleated night shades throughout for privacy, a bottle opener, and extended ball bearing drawer guides. Other features include a 16,000 BTU furnace, a gas DSI water heater, a residential soundbar, and each has been prepped for a back up camera and solar.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $4,000
Sale Price: $13,900
Stock# 812434
Exterior Color: Silver
Interior Color: Grey
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Interior Color | Grey |
| Exterior Color | Silver |
| Hitch Weight | 332 lbs |
| GVWR | 4965 lbs |
| Dry Weight | 3197 lbs |
| Cargo Capacity | 635 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen, Bunks, Dinette |
| Refrigerator Type | Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power LED Lit |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


