Used 2022 Shasta RVs Shasta 28BH Travel Trailer
Lightweight bunk unit in excellent condtion with a large slide and 2 AC units! Dont miss it!
Shasta RVs Shasta travel trailer 28BH highlights:
- Sofa
- Double-Size Bunks
- Front Private Bedroom
- Rear Corner Bathroom
- Outside Storage
If you need to escape the hustle and bustle of your everyday life then you need to load up this travel trailer! You can prepare home cooked meals with the three burner cooktop and store any leftovers inside the 10.7 cu. ft. stainless steel refrigerator. The U-shaped dinette is great for enjoying your meals, playing games, and even transforming into an extra sleeping space. There is a closet to the right as you enter the trailer and in the rear corner there is a full bathroom with a 24" x 40" shower to get cleaned up in each morning. And you can choose to add the optional mini outside kitchen so that you can take in all of the beauty for a sunrise breakfast!
You are sure to find a Shasta travel trailer or toy hauler by Shasta RV that will fit your needs with a variety of models packed with convenience and value! They are constructed with a cambered steel I-beam frame, Diflex II TPO roof material, and a .024/.030 aluminum exterior skin with an 8' exterior width, plus the aerodynamic radius front profile makes it easier to tow. Their interiors are bright thanks to the LED lighting and are modern with woodgrain cabinetry and residential styling countertops. The auto-ignition furnace comes with a wall thermostat and the molded rain gutter has extra long spouts to keep the water away from your unit. Each one is also prepped for you to add extra conveniences like the back-up camera, a solar panel, and even Wi-Fi!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $3,000
Sale Price: $21,995
Stock# 28bh
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 625 lbs |
| GVWR | 7950 lbs |
| Dry Weight | 6243 lbs |
| Cargo Capacity | 1707 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 72 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Power with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


