Used 2022 SylvanSport GO Std. Model Folding Pop-Up Camper
SylvanSport GO folding pop-up camper Standard Model highlights:
- Cast Aluminum Wheels
- Waterproof Tent
- 810 Lb. Gear Deck Capacity
- Sleeps up to Four People
- Marine-Grade LED Lighting
Your travels across the country are made hassle-free in this folding pop-up camper! The gear deck will be perfect for your luggage and coolers, and the equipment rack can store your bikes or kayaks. You'll find the tent pod to be extremely easy to set up, and it can sleep four people. The interior can be set up how you like it; a dining table that seats 4+, two XL twin beds, or one king-size bed for all-around comfort!
When you choose the GO folding pop-up camper by SylvanSport you are choosing an ultralight, durable, fun camping trailer. You may even say it's the coolest camper ever! The frame features 6000 series aluminum custom extrusions, tig welding, and a two-step powder coat finish for an extra layer of protection. The equipment rack can be converted to an open utility trailer without the use of tools, and there are 30" between crossbars for added support. You will enjoy the 3-way door and windows that provide a breeze, privacy, and protection during bad weather, and the two floor vents and soffit ventilation will keep the air moving through. The GO also features a lockable storage box that is waterproof to keep your gear protected, and a drain plug if water happens to get in while you're out on adventure!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $2,000
Sale Price: $7,999
Stock# 18569C
| Sleeps | 4 |
| Length | 11 ft 8 in |
| Ext Width | 6 ft 3 in |
| Ext Height | 4 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 70 lbs |
| GVWR | 1650 lbs |
| Dry Weight | 840 lbs |
| Cargo Capacity | 810 lbs |
| Tire Size | Kenda Loadstar 205/65-10 |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 5WHBC0916NF004845 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


