Used 2022 Thor Coleman 30CM Motor Home Class C
JUST ARRIVED! Price & More Pictures coming soon!
The 30CM is a family-oriented bunkhouse model built on a rugged Ford commercial chassis, designed to comfortably carry and sleep a large crew. The 30CM stands out for its high sleeping capacity (up to 10 people) and dedicated bunkhouse area. The floor plan utilizes two driver-side slideouts to maximize floor space without blocking the passenger-side awning area
-
Cab-Over Bunk: A spacious sleeping area above the driver’s cabin featuring a telescoping ladder and built-in cup holders.
-
Main Living Slide: Located on the driver's side, this slide holds the Dream Dinette (with built-in wireless/USB charging pads) and a leatherette jack-knife sofa. Both easily convert into extra beds.
-
Entertainment: A standard 40” LED Smart TV is positioned in the living area, easily viewable from the sofa and dinette.
-
Kitchen (Passenger Side): Includes a large single-bowl stainless steel sink with a pull-down sprayer, a 3-burner cooktop, an oven, a microwave, and a double-door refrigerator. It also features a flip-up countertop extension near the entry door for extra prep space and a dedicated kitchen pantry cabinet.
-
Full Bathroom: Positioned just before the rear bedroom, featuring a foot-flush toilet, vanity sink, medicine cabinet, and a residential-style shower with a glass door.
-
Bunk Bed Slide: Located on the driver's side across from the bathroom, this area features double bunk beds. The clever lower bunk converts into a secondary dinette, making it a great private workspace or hangout spot for kids.
-
Master Bedroom: A private rear bedroom featuring a Queen-size bed walk-around space, dual nightstands, a large wardrobe, and pre-wiring for an additional bedroom TV.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 16957
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4000W Onan w/195hrs. |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 34800 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E450 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 22000 btu |
| Gross Combined Weight | 22500 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN6NDC16957 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


