Used 2022 Thor Motor Coach FREEDOM ELITE 31FEE Motor Home Class C
Thor Motor Coach Four Winds Class C gas motorhome 31E highlights:
- Bunk Beds
- Cab Over Bunk
- Premier Package
- Automatic Leveling Jacks
With any Four Winds Class C gas motorhome, you can travel in a trustworthy Ford E-Series chassis with 350HP. Each is built with welded sidewall cage construction and a welded tubular aluminum roof, a one-piece fiberglass cap, and includes a slick fiberglass exterior with graphics package for style and years of enjoyment on the open road. Inside, you will enjoy the well-equipped kitchen, the spacious bathroom, the sleeping accommodations. With several floorplans to choose from and options to add, you will surely find one that fits your family's needs or your friend's approval. Choose today!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $14,000
Sale Price: $65,995
Stock# 9398
Chassis: Ford E Series
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L Triton V8 |
| Chassis | Ford E Series |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Basement Storage | 55.7 cu. ft. |
| TV Info | Cab 39" TV w/Swivel, BR 32" TV |
| Awning Info | 16' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS9KDC74806 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


