Used 2022 Winnebago Travato 59G Motor Home Class B
A Fuel Efficient 18-22 mpg One Owner Van Trade!!This is a great, one owner trade, a 2022 Winnebago Travato 59G, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed with a clean vehicle history report.
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
Remains under the balance of Ram Promaster powertrain warranty:
1. Ram Promaster powertrain warranty thru May 31, 2027 or 60,000miles, whichever occurs first
This coach is powered by the tried and true RAM ProMaster powertrain:
1. RAN ProMaster 3.6L V6
2. 280 lb ft of torque or power
3. 258 horsepower
4. 6 speed transmission with grade braking capability
5. Factory installed tow package
Includes the following factory installed options:
1. Luggage Rack
2. Bike Rack
3. Cab Seat Bed
4. Bright White Deluxe Full Body Premium Automotive Paint, including the Front and Rear Bumpers
5. Ladder
6. Dual Pane Thermo Insulated Windows
7. Ultraleather Cab Seats
8. Bleu Indigo Columbian Walnut with White
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 24 gallon fuel capacity
2. 6 gallon LP capacity
3. 2.6 gallon Truma Combi water heater and coach heating using LP and electric
4. 30 amp electrical service
5. Colman Mach 10 NDQ air conditioner
6. Powered patio awning with LED lighting
7. Dual Group 31 AGM batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory here in Forest City, Iowa!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 901721B
Chassis: Ram ProMaster
Exterior Color: Bright White Full Body Premium Automotive Paint with Deluxe Feature Adds
Interior Color: Bleu with Columbian Walnut Italian Tecnoform Cabinetry
| Sleeps | 2 |
| Length | 21 ft |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Bleu with Columbian Walnut Italian Tecnoform Cabinetry |
| Exterior Color | Bright White Full Body Premium Automotive Paint with Deluxe Feature Adds |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Cargo Capacity | 1561 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 14 gals |
| Black Water Capacity | 11 gals |
| Tire Size | 16 |
| Generator | CumminsOnan 2800 Microquiet Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 24873 |
| Engine | RAM ProMaster 3.6L V6 |
| Chassis | Ram ProMaster |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Full |
| Torque | 258 ft-lb |
| Refrigerator Type | Two Door 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 28" x 51" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| LP Tank Capacity | 25.38 lbs |
| Water Heater Capacity | 2.6 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Coach 24" HDTV |
| Awning Info | 13' Power with LED Lighting and Bluetooth Control |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 3C6MRVJG4ME581068 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


