Used 2022 Winnebago Travato 59K Motor Home Class B
2022 Winnebago Travato 259K on a Ram Promaster 3500 3.6L V6 gasoline chassis with 28,653 miles in beautiful condition.
- Ram Manufacturer's Powertrain Warranty (July 2027)
- Fully Self-Contained Motor Coach
- Popular Twin-to-King Bed Floor Plan
- Swiveling Driver & Passenger Front Seats
- Ultraleather Seating
- Swing-arm Mounted Swivel Table
- Large Rear Privacy Shower/Bathroom
- 13,500 BTU High-Efficiency Roof Air Conditioner
- Truma Combi Eco Plus Heating System
- Eco-Hot Water System
- 2800-Watt Onan Generator
- 13-foot Power Awning
- Dual Pane Insulated Acrylic Windows
- Side & Rear Screen Doors with Magnetic Closures
- Radio/GPS Navigation/Rearview Monitor
- Roof Rack with Moveable Ladder
- Adjustable Bicycle Rack for 2
- 1000-Watt Inverter
- 215-Watt Solar w/Controller
- Amplified Jack® Digital TV Antenna
- Heated Holding Tanks
- Trailer Hitch 3500 Lbs.
- No Odors & No Leaks
- Delivery & Financing Available
Winnebago Travato Class B gas motorhome 59K highlights:
- Rear Wet Bath
- Two Twin Beds
- Flex Bed System
- 24" HDTV
- Cummins Onan Generator
Pack your bags and head out across the country in this Travato Class B gas motorhome! The two twin beds can convert into a king-size bed if you're traveling with your friend or spouse, and there is a convenient rear wet bath to freshen up every day. Prepare breakfast on the two-burner cooktop or in the convection microwave, and the pull-out countertop extension will give the chef more space to prep. The driver's seat can swivel to use this countertop as a table, and the swivel passenger's seat can use the additional adjustable/removable table for coffee. Spend your evening watching a movie on the 24" HDTV, or head outside to sit under the 13' power awning with LED lights and Bluetooth control!
Efficiency meets comfort in the Travato Class B gas motorhome by Winnebago. The 215W solar panels and the energy management system allow you to go off-grid when the adventure calls for it, and the Coleman Mach 10 NDQ A/C will keep you comfortable during the hot summer months. If the weather is nice out, set up the power awning with LED lights or stay inside with the side and rear screen doors closed to keep the bugs out. Each model includes plenty of storage space, including RAM Tough-Track Mounts throughout, Anything Keeper drop-down storage baskets, plus below-floor storage for your outside gear. The Travato also includes a Corian countertop and a spice rack in the galley, a convenient medicine cabinet and mirror in the bath, plus LED ceiling lights throughout to keep everything bright and open! Some of the new additions to the Travato are the Bluetooth sound bar, Honeycomb composite insulated flooring, convenience door strap, and the monitor panels that have been relocated above the sliding door.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $2,900
Sale Price: $77,000
Stock# 01685
Chassis: Ram ProMaster
Exterior Color: Granite, Granite Deluxe, Bright Silver, Bright Silver Deluxe, Bright White, Bright White Deluxe, Deep Cherry Red, Deep Cherry Red Deluxe
Interior Color: Bleu with Walnut, Bleu with Walnut and White, Bleu with Weathered Teak
| Sleeps | 2 |
| Length | 21 ft |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Bleu with Walnut, Bleu with Walnut and White, Bleu with Weathered Teak |
| Exterior Color | Granite, Granite Deluxe, Bright Silver, Bright Silver Deluxe, Bright White, Bright White Deluxe, Deep Cherry Red, Deep Cherry Red Deluxe |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 18 gals |
| Grey Water Capacity | 13 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Generator | 2,800W Cummins Onan QG |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 28653 |
| Engine | 3.6L V6 |
| Chassis | Ram ProMaster |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Two Twin |
| Refrigerator Type | Single Door 12V |
| Refrigerator Size | 5 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 25" x 43" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| LP Tank Capacity | 25.38 lbs |
| Water Heater Capacity | 2.6 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| TV Info | Coach 24" HDTV |
| Awning Info | 13' Power with LED Lighting and Bluetooth Control |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 215 watts |
| VIN | 3C6MRVJG5NE101685 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


