Used 2022 Winnebago Travato 59K Motor Home Class B
A One Owner Trade sold New Here! 18-22 MPG Fuel Efficient RAM ProMaster with Rear Twin BedsThis is a great local, one owner trade, a 2022 Winnebago Travato 59K, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed with a clean vehicle history report.
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
This coach is powered by the tried and true RAM ProMaster powertrain:
1. RAM ProMaster 3.6L V6
2. 280 lb ft of torque or power
3. 258 horsepower
4. 6 speed transmission with grade braking capability
5. Factory installed tow package
Includes the following aftermarket installations:
1. Newer Tires
2. Spare Tire Carrier with Spare Tire
Includes the following factory installed options:
1. Floor Covering Mat Removable
2. Bright White Full Body Premium Automotive Paint
3. Bleu Indigo with Columbian Walnut
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 24 gallon fuel capacity
2. 6 gallon LP capacity
3. 2.6 gallon Truma Combi water heater and coach heating using LP and electric
4. 30 amp electrical service
5. Coleman Mach 10 NDQ high efficiency air conditioning system
6. Powered patio awning with LED lighting
7. Dual Group 31 AGM batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more! See common Travato add-ons HERE!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago Motorhome Factory here in Forest City, Iowa!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 901927B
Chassis: Ram ProMaster
Exterior Color: Bright White Full Body Premium Automotive Paint
Interior Color: Bleu with Columbian Walnut and White Italian Tecnoform Cabinetry
| Sleeps | 2 |
| Length | 21 ft |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Bleu with Columbian Walnut and White Italian Tecnoform Cabinetry |
| Exterior Color | Bright White Full Body Premium Automotive Paint |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 13 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Tire Size | 16 |
| Generator | 2,800W Cummins Onan QG |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 82062 |
| Engine | RAM ProMaster 3.6L V6 |
| Chassis | Ram ProMaster |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Two Twin |
| Torque | 260 ft-lb |
| Refrigerator Type | Single Door 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 25" x 43" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| LP Tank Capacity | 25.38 lbs |
| Water Heater Capacity | 2.6 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Coach 24" HDTV |
| Awning Info | 13' Power with LED Lighting and Bluetooth Control |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 3C6MRVJG4ME528659 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


