Used 2022 Winnebago View 24D Motor Home Class C - Diesel
16-18 MPG Certified Trade! One Owner, Mercedes Sprinter Chassis!
This is a great fuel efficient Mercedes Benz diesel, a 2022 Winnebago View 24D, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
Remains under the balance of Mercedes Benz powertrain warranty:
1. Mercedes Benz powertrain warranty thru May 28th 2027 or 100,000 miles, whichever occurs first
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true Mercedes Benz powertrain:
1. 3.0 Liter Mercedes Benz turbo diesel
2. 325 lb ft of torque or power
3. 188 horsepower
4. 7 speed G-tronic transmission with grade braking
5. Factory installed tow package, 5,000 lb
Includes the following factory installed options:
1. Dual pane thermo insulated windows
2. Tuscan full body premium automotive paint
3. Dual Lithionics lithium batteries
4. 3.2 KW Cummins Onan diesel generator
5. Entertainment system with TV and Soundbar
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 24.5 gallon fuel capacity
2.. 12.2 gallon LP capacity
4. Truma AquaGo on demand hot water heater with recirculation pump
5. 30 amp electrical service
6. 15,000 BTU high efficiency air conditioning system with heat pump
7. 16 foot powered awning with LED lighting
8. Dual Lithionics lithium batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more! See common View and Navion add-ons HERE!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago Motorhome Factory here in Forest City, Iowa!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 901861B
Chassis: Mercedes-Benz VS30
Exterior Color: Tuscan Premium Full Body Automotive Paint
Interior Color: Harmony Beige with Walnut and White Italian Tecnoform Cabinetry
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Harmony Beige with Walnut and White Italian Tecnoform Cabinetry |
| Exterior Color | Tuscan Premium Full Body Automotive Paint |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 964 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | CumminsOnan 3,200 Watt Quiet Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 26819 |
| Engine | Mercedes-Benz 3L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz VS30 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 50.76 lbs |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 30 cu. ft. |
| TV Info | Coach 32" HDTV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | W1X8E33Y9ME206708 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


