Used 2022 Winnebago View 24V Motor Home Class C - Diesel
16-18 MPG Certified Preowned Fuel Efficient Mercedes Benz with Twin Beds and Dual Recliners!
This is a great local, one owner trade, a 2022 Winnebago View 24V, in which the previous owners were nonsmokers, and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true Mercedes Benz VS30 powertrain:
1. Mercedes Benz 3.0L 6 cylinder turbo diesel
2. 325 lb ft of torque or power
3. 188 horsepower
4. 7 Speed Transmission with grade braking
5. Factory installed tow package, 5,000 lb
Includes the following aftermarket installs:
1. Tire minder tire pressure monitoring system
2. Rear valve stem extensions
Includes the following factory installed options:
1. Entertainment System
2. Lithium Batteries
3. Ultrafabrics Primera Leather Front Seats
4. Dual Recliners
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 33.6 cubic feet of exterior and basement storage
2. 24.5 gallons fuel capacity
3. 50.76lbs LP capacity
4. Truma AquaGo Comfort Plus Tankless water heater
5. 30 amp electrical service
6. 15,000 BTU high efficiency air conditioning system
7. 16 ft awning
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more! See common View add-ons HERE!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago Motorhome Factory here in Forest City, Iowa!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 521257
Chassis: Mercedes-Benz VS30
Exterior Color: Mineral Premium Full Body Automotive Paint
Interior Color: Harmonius Beige with Walnut Italian Tecnoform Cabinetry
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Harmonius Beige with Walnut Italian Tecnoform Cabinetry |
| Exterior Color | Mineral Premium Full Body Automotive Paint |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 1293 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | Clean Burning CumminsOnan 3,600 watt Microquiet LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 13698 |
| Engine | Mercedes-Benz 3L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz VS30 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Two Twin |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 19" x 28" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 50.76 lbs |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 33.6 cu. ft. |
| TV Info | Coach 32" HDTV, BR 24" LED HDTV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | W1X8E33Y9LE196776 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


