Used 2023 Coachmen RV Catalina 192FQS Travel Trailer
Perfect travel trailer for adventurers who want a lightweight, easy-to-tow, and feature-packed RV
Coachmen Catalina Expedition travel trailer 192FQS highlights:
- Sofa Slide Out
- Full Bathroom
- RV Queen Bed
- Bicycle Carrier
- Fold-Down Rack
The 2023 Coachmen Catalina Expedition 192FQS is a travel trailer designed for off-grid adventures, combining lightweight construction with off-road capabilities.
Key Specifications:
-
Dimensions: Approximately 21 feet 8 inches in length, 7 feet 6 inches in width, and 10 feet 4 inches in height.
-
Weight: Dry weight of 4,008 pounds, with a payload capacity of 1,032 pounds, leading to a gross vehicle weight rating (GVWR) of 5,040 pounds.
-
Hitch Weight: 540 pounds.
-
Holding Tanks:
-
Fresh Water: 44 gallons
-
Gray Water: 30 gallons
-
Black Water: 30 gallons
-
-
Sleeping Capacity: Designed to sleep up to four people.
Features:
-
Off-Grid Capabilities: Equipped with solar panels and 12V features to support off-grid experiences.
-
Interior Amenities: Includes a sofa with a table, a full bathroom, an RV queen bed, and a 10 cu ft 12V refrigerator.
-
Exterior Features: Features an outside shower, Jack-It bike carrier, and a flip-down cargo rack for added convenience.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 95215A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 540 lbs |
| GVWR | 5040 lbs |
| Dry Weight | 4008 lbs |
| Cargo Capacity | 1032 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' Electric with Multicolor LED Lights and Remote |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CAHC8PK004895 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


