Used 2023 Coachmen RV Clipper Camping Trailers 1285SST Folding Pop-Up Camper
Coachmen Clipper Camping Trailers Clipper Legend 1285SST highlights:
- Dinette Slide
- Gaucho
- Two Tent End Beds
- Heated Mattresses
- Sliding Exterior Storage
The family will have everything they need in this easy to set up single slide folding pop-up! From the king and queen tent end beds, the cassette toilet and the furniture, you can stay inside the whole trip if you wish. The chef can make a warm meal, grab cold drinks from the 1.7 cu. ft. 12V refrigerator, and everyone can dine under the awning outside or inside at the booth dinette with storage under the seating. You will also find a sliding exterior storage box making it easy to stow away some of the outdoor gear. There are options to choose from as well, take a look!
The Clipper Camping Trailers by Coachmen are your ticket to fun and adventure. These pop-up campers are easy to tow, easy to store, and easy to love! You'll appreciate stabilizer jacks to keep your camper secure at the campground, plus an outside LP quick connect for an outside griddle or space heater. The patio awning will provide shade during the day, and the 20k BTU furnace will allow you to camp during the colder months. These campers also include the Power Package that comes with a USB charging port, a 12V power fan, and more features to make your trips hassle-free!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# CRV4305B
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 4 ft 7 in |
| Hitch Weight | 296 lbs |
| GVWR | 3296 lbs |
| Dry Weight | 2840 lbs |
| Cargo Capacity | 456 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Tire Size | ST185/80R13D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | King Tent End, Queen Tent End |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 1.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 5ZT1CPGC7P5021699 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


