Used 2023 Coachmen RV Freedom Express Maple Leaf Edition 292BHDSLE Travel Trailer
Backup Camera and Side Cameras with Screen Included - Trailer has built in Solar ! Very Clean Unit!!Coachmen Freedom Express Maple Leaf Edition 292BHDSLE travel trailer highlights:
- Queen Bed
- Pass-Through Storage
- Private Bunkhouse
- Large Slide Out
- Double Door Refrigerator
- Griddle and Side Table
Family trips to the lake are made comfortable in this spacious travel trailer. The kids or your guests will love the private bunkhouse with triple bunks and a wardrobe with a countertop for their things. You will enjoy the front private bedroom all to yourselves, and there is vaulted underbed storage for shoes, luggage, or board games! Everyone can meet in the main living area around the U-shaped dinette or on the hide-a-bed sofa, and check out the entertainment center with an LED TV and a fireplace. You may just find yourselves outside most of the time thanks to the 18' power awning with LED lights and the full camp kitchen!
With any Freedom Express Maple Leaf Edition travel trailer by Coachmen you will appreciate lightweight and smooth towing thanks to the spread axle design, E-Z Lube axles, and alumicage construction. The full fiberglass front cap with an automotive glass windshield will grab your attention, and the full pass-through storage allows you to bring along larger camp gear. Each model includes an exterior shower, Keyed-A-Like locks, and a pet leash/bottle opener for extra convenience. Inside, you'll find an impressive 81" interior height, stylish kitchen backsplash, a designer bedspread with matching pillows to make you feel more at home, plus roller shades for added privacy. These travel trailers also feature an AIR 360+ amplified omnidirectional VHF/UHF/FM and WiFi antenna with an optional 4G LTE Gateway add-on, plus USB ports come standard, along with interior and exterior speakers!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $11,951
Sale Price: $44,999
Stock# LD215
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 788 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 7058 lbs |
| Cargo Capacity | 2442 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2FEUB6PW026141 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


