Used 2023 CrossRoads RV Zinger Lite ZR219RB Travel Trailer
CrossRoads RV Zinger Lite travel trailer ZR219RB highlights:
- Semi-Private Bedroom
- Jackknife Sofa
- Rear Bathroom
- 38" Booth Dinette
With this Zinger Lite travel trailer, you can do all sorts of outdoor excursions! The RV queen bed is hidden away at the front of this trailer in a semi-private bedroom that has a half wall with a privacy curtain above. As you sit down with your group and discuss the day's events, you'll appreciate having a 38" booth dinette and 60" jackknife sofa to rest on. The microwave, oven with an LED glass top, stainless steel sink, and 10-cubic foot refrigerator will provide you with an effortless dinner experience. You will even have your own bathroom accommodations with the 30" x 36" shower in the rear full bathroom.
Join the CrossRoads family with a Zinger Lite travel trailer! You'll enjoy an abundance of standard features you would usually find with higher priced travel trailers. Each model features an aerodynamic front end for a more sleek look and better wind resistance when towing. You will appreciate the molded rain gutters with 3" drip spouts, plus Secure Stance entry steps and Keyed-A-Like doors. Having an AM/FM stereo with a Bluetooth soundbar will allow you to listen to your favorite tunes as you camp, and there are outdoor speakers with LED accents if you plan to take the party outdoors. The Zinger Lite also features a 81" interior ceiling height, generous storage space, plus popular options that can be added to further customize your RV. Choose yours today!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $5,991
Sale Price: $14,995
Stock# SD410338A
| Sleeps | 5 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 548 lbs |
| Dry Weight | 4628 lbs |
| Cargo Capacity | 2912 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 30" x 36" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTZRK2XNS372301 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


