Used 2023 Cruiser Radiance Ultra Lite 30DS Travel Trailer
Cruiser Radiance travel trailer 30DS highlights:
- Dual Entry Doors
- Booth Dinette
- Three Burner Cooktop
- King Bed
Family vacations and camping trips with friends are made possible in this double slide out trailer. Your guests will have the private bunkhouse to themselves with two bunks, plus a futon to relax on. The chef of your group can take their pick to cook indoors on the three burner cooktop or outdoors on the exterior kitchen, and there is a 19' awning with LED lights for an outdoor living space. When it's time to call it a night, head to the front private bedroom for a great night's rest on the king bed!
With each Radiance travel trailer by Cruiser you will appreciate the durable construction provided by the Azdel composite laminated walls, the block foam insulation, and the 5-sided aluminum construction. The black-out roller shades in the living area will provide privacy while you're at the campground, and the plywood flooring is made to last through years of camping memories. You will love the seamless countertops, the residential-style free-standing furniture with top-sticking, and the patent pending king bed slide system for added room on each side of the bed. The exterior is sure to turn heads with its high-gloss exterior fiberglass front cap with LED lighting, and the triple entry steps include courtesy lighting for safe footing when loading your gear. When you want to camp in luxury, choose a Radiance travel trailer by Cruiser!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# UT2800126
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 975 lbs |
| GVWR | 9775 lbs |
| Dry Weight | 7427 lbs |
| Cargo Capacity | 2316 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5RXFB3622P1522435 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


