Used 2023 Eclipse Iconic Wide Lite 3016SG Toy Hauler Fifth Wheel
Eclipse Iconic Wide Lite toy hauler 3016SG highlights:
- Fiberglass Exterior
- Peninsula Countertop
- Electric Bed/Dinette
- Double-Entry Bath
- Master Suite
- 19' 8" Garage
You will have your own comfortable oasis on this Iconic Wide Lite toy hauler with the front master suite. You can get away from the commotion going on in the main living area in order to change your clothes or charge your phone with the USB chargers. You can add an optional wardrobe slide out to the bedroom if you need more storage space for your clothes, and there is already a standard large slide situated in the main living area. The sofa sits across from the 50" TV so that you can put your feet up and watch a movie, and there are two lounge chairs with a table in between them so that you can sit down with a hot cup of coffee and a good book.
The Eclipse Iconic Wide Lite toy hauler truly is iconic! It delivers a unit that is able to both haul your power toys and provide exceptional comfort for you and your traveling companions. Built with fiberglass sidewalls, a decked walk-on roof, a powder-coated chassis, and heavy-duty axles with Zerk fittings and self-adjusting brakes, the Iconic Wide Lite is strong from the base up. You'll be able to power all of your unit's functions with the 100 AMP lithium battery, 330W solar panel, and 4.0K generator with transfer switch. You'll also be able to power up your toys with gas from the 40-gallon fuel station, and there is an exterior shower to hose everything down after a muddy trail ride. You'll also have an HD digital antenna with park cable hookup to help you receive local channels on your TV.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $49,473
Sale Price: $65,999
Stock# C20418
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2240 lbs |
| GVWR | 14000 lbs |
| Dry Weight | 10780 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Side by Side Four Door |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8540 lbs |
| Garage Size | 19 ft 8 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5LZBF3221PR020418 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


