Used 2023 Forest River RV Cherokee Black Label 235MBBL Fifth Wheel
Forest River Cherokee Black Label Edition fifth wheel 235MBBL highlights:
- Rear Kitchen
- Front Private Bedroom
- Fireplace
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
You will have the best camping trip in this fifth wheel starting with the rear kitchen which includes a pantry, and a refrigerator and sofa in a slide for more walking around space. Enjoy your meals at the booth dinette then play a card game while you enjoy the fireplace next to it. You could even prepare your meals at the outside kitchen with an outside mount ready for you to hook up your TV. Freshen up each morning in the shower with a seat and head into the front private bedroom which has a queen bed with wardrobes on either side, a TV mount, and an area prepped to add an optional washer and dryer for clean clothes throughout your trip!
With all Cherokee models there is Power Gear frame technology and a space saver rail design, a seamless roofing membrane with heat reflectivity, and a supersized central air conditioning unit with a quick cool air dump feature, plus an armored underbelly tank enclosure. With the added Black Label features, you will enjoy upgraded solid surface countertops, designer cushion fabric, a frameless window package, hung fiberglass sidewalls, Thermo-Foil Arctic insulation to keep the temperature comfortable in all types of weather, plus more.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $4,685
Sale Price: $32,165
Stock# 59052
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1265 lbs |
| GVWR | 9985 lbs |
| Dry Weight | 7413 lbs |
| Cargo Capacity | 2572 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Cannon Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6110 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4FCKZ29PX161377 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


