Used 2023 Forest River RV Cherokee Destination Black Label 39SRBL Destination Trailer
Forest River Cherokee Destination Black Label 39SRBL highlights:
- Loft with Mats
- Front Kitchen
- Breakfast Bar
- Dual Entry
- Free-Standing Dinette
- Separate Living Area
This separate kitchen offers ample counter space, a breakfast bar with two stools, a great view of your place out of the front window, and a free-standing dinette with more windows. After eating a meal together everyone can relax in the separate living area with dual opposing slide outs with hide-a-bed sofas plus there are two lounge chairs to watch a show on the massive flat screen TV. Take turns getting ready for bed in the full bathroom, and the kids will quickly head up stairs to the loft with two mats and storage while you retire to your spacious rear bedroom with a queen bed and your own storage.
With any Cherokee Destination Black Label destination trailer by Forest River you can experience the comforts of home and conveniences you are accustom to at your favorite location be it at the lake, ranch or farm. Each is built on a solid foundation and includes gel coated fiberglass, thermo-foil arctic insulation, an automotive frameless windows package, hands free baggage door catch, and three to four slide outs depending on the destination trailer you choose. The interior offers designer fabric, solid wood cabinet doors, and a LG solid surface countertop, plus more! Stop dreaming and start living those dreams in a Cherokee Destination Black Label!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $1,496
Sale Price: $41,999
Stock# P1000285
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1650 lbs |
| GVWR | 13650 lbs |
| Dry Weight | 11361 lbs |
| Cargo Capacity | 2289 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 9673 lbs |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5ZT2CK4B4P1000285 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


