Used 2023 Forest River RV Flagstaff Classic 826MBR Travel Trailer
Forest River Flagstaff Classic travel trailer 826MBR highlights:
- Full Rear Bathroom
- King Bed Slide
- Front Kitchen
- Exterior Storage
- Outdoor Griddle
You will love how open this travel trailer will feel with the large front window that you can look out from the two-person bar top seating! The front kitchen has plenty of countertop space for you to prepare your best meals. Your nights will be spent in true relaxation with the 67" theater seating and king bed slide to lay your head. The full rear bathroom has a shower with a seat to take a nice, hot shower before bed and a dual-sink vanity for two to get ready at once in the mornings!
Each one of these Forest River Flagstaff Classic fifth wheels or travel trailers will be your home on wheels! Their quality craftsmanship and attention to detail shines through the surface-coated steel I-beam frame on fifth wheels, the enclosed underbelly, the radius roof with vaulted interior ceilings, and six-sided fully aluminum-framed floor, walls, and roof. Towing your unit will be easy with the torsion axle, Rubber-Ryde suspension, power tongue jack, and nitrogen-filled Goodyear Endurance tires. You will even reduce your use of water with the Showermiser water saving system in the bathroom. A few other convenient features you will enjoy include a control panel with WeRV app control, an upgraded backlit headboard, and an outside shower with hot and cold water. Come choose your favorite one today!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 04450
Exterior Color: White
Interior Color: Acadia
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft 2 in |
| Interior Color | Acadia |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 1065 lbs |
| GVWR | 9865 lbs |
| Dry Weight | 7450 lbs |
| Cargo Capacity | 2356 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 19' Power w/Adjustable Rain Dump & LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TFLF27P1904450 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


