Used 2023 Forest River RV FR3 30DS Motor Home Class A
This motorhome is a perfect floorplan for traveling in style and still have room for entertaining and slumber! Two slides with a booth dinette, recliners and a motorized bunk over the cab for your guests! Thirty-two feet in length with back up and side view cameras. Call Kitsap RV at 360-377-0207 with questions or to schedule a viewing appointment! We look forward to seeing you!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 6893
Chassis: Ford
Exterior Color: White
Interior Color: Charcoal/Brown
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Charcoal/Brown |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 20500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 19 |
| Generator | Onan |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 3750 |
| Engine | Ford Triton V10 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Available Beds | 3 |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1F66F5DN4N0A09662 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

