Used 2023 Forest River RV IBEX 19MSB Travel Trailer
Forest River IBEX travel trailer 19MSB highlights:
- Murphy Bed
- L-Shaped Counter with Bar Stools
- Two Sofas
- Radius Shower
- 16' Awning
- Solar System
This Ibex travel trailer is incredibly versatile! With two sofas, there's plenty of room to relax inside, or set up outdoors under the 16' awning. There's a 60" x 80" Murphy bed where you'll be able to sleep comfortably. Dine in style at the L-shaped countertop with bar stool seats and chat with the cook in the kitchen. Stainless steel appliances finish the look. At the rear you'll find a full bath with a radius shower. And you might like to add the optional Unplugged Package that comes with premium lithium-ion batteries, an easy view control panel, a high efficiency A/C, and more!
With any IBEX travel trailer or toy hauler by Forest River, the interior offers stainless steel appliances for style, seamless countertops for durability and easy care, and a largest-in-class refrigerator for more cold storage. The Azdel construction and PVC roof will help extend the life of your unit, and the all terrain tires and increased ground clearance means you can go more places. A JBL wireless Bluetooth audio system also comes standard so you can listen to your favorite tunes, along with Rhino-Rack RTV tracks to keep your gear secure!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# PD132957CN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Hitch Weight | 575 lbs |
| GVWR | 7575 lbs |
| Dry Weight | 4759 lbs |
| Cargo Capacity | 2816 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 32" 12V TV |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5NHTBXU25PD132957 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


