Used 2023 Forest River RV IBEX 19QBH Travel Trailer
Bring the kids! Ready Set Camp!
Forest River IBEX travel trailer 19QBH highlights:
- Bunk Beds
- Chaise Dinette
- Queen Bed
- Outside Griddle
- 14' Awning
This Forest River IBEX travel trailer has a place for everyone! With 31" x 74" bunk beds, the kids will love having their own space. A queen bed offers comfortable sleeping for the adults. The chaise dinette is a great place for everyone to come together for meals or just to hang out. The inside kitchen is well-equipped, or you can cook outside at the exterior griddle. You'll be protected while you cook by the 14' awning. The rear bath comes with a shower and a closet, and you'll find additional storage in the outside pass-through compartment
With any IBEX travel trailer or toy hauler by Forest River, the interior offers stainless steel appliances for style, seamless countertops for durability and easy care, a largest-in-class refrigerator for more cold storage, and a central vacuum system to easily clean up after a fun, messy day. The PVC roof, the Azdel construction, and the Cold Weather package with a heated and enclosed underbelly, tank pad heaters and an enclosed termination system provides solid construction plus allows you to travel during any season. And the all terrain tires and increased ground clearance allow you to find the perfect spot to setup camp!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $5,016
Sale Price: $22,884
Stock# PD132845
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 495 lbs |
| GVWR | 5365 lbs |
| Dry Weight | 4469 lbs |
| Cargo Capacity | 896 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V 32" TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5NHTBXU16PD132845 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


