Used 2023 Forest River RV Rockwood Freedom Series 1640LTD Folding Pop-Up Camper
Forest River Rockwood LTD Series folding pop-up camper 1640LTD highlights:
- Carry-Out Range
- 7' Awning
- Two Tent Beds
- Booth Dinette
You are going to love getting together with the family of four at the campsite with this folding pop-up camper! You can use the two tent beds for sleeping at night, and the two-burner free-standing range will allow you to make a fresh batch of pancakes in the morning. There is even a 1.7 cu. ft. 12V refrigerator for your perishables. Once you fold the booth dinette back into a dining area after someone sleeps here, you can sit down and enjoy your breakfast, or you can head outside to the campsite picnic table or sit underneath the 7' awning while you enjoy the sunrise.
With any Forest River Rockwood Limited (LTD) Series you will enjoy an entry-level tent camper for all your outdoor adventures. You'll love the gray exterior and Autumn Wood interior with wood look flooring and wood drawers. The privacy curtains will come in handy when you're at the campground and there is a one-piece screen door to let fresh air in and bugs out! The bunk end mattresses are heated for your comfort and each model includes interior LED lights, an inside/outside two burner stove, an exterior awning, and many more camping conveniences.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $3,000
Sale Price: $16,995
Stock# TR3960B
| Sleeps | 4 |
| Length | 11 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 4 in |
| Hitch Weight | 162 lbs |
| Dry Weight | 1465 lbs |
| Cargo Capacity | 793 lbs |
| Tire Size | 12" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Two Tent End |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 1.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Awning Info | 7' |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


