Used 2023 Forest River RV Salem FSX 290RTKX Toy Hauler Travel Trailer
See this camper at the Northeast PA RV Show.
PNC FIELD · 235 Montage Mountain Road, Moosic, PA 18507
April 30 - May 3
Thursday 12:00pm-8:00pm
Friday 10:00am-8:00pm
Saturday 10:00am-8:00pm
Sunday 10:00am-5:00pm
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Forest River Salem FSX MAX Platinum Edition toy hauler 290RTKX highlights:
- Tri-Fold Sofa Slide
- Spacious Full Bath
- Carpet Free
- Kitchen Skylight
- Dual Flip-Out Sofas
You can bring along your favorite ride-on toys in this MAX toy hauler with a 12' separate garage! Your guests will enjoy two flip-out sofas, a free-standing table, plus one of the dual entry doors here for convenience. Head to the main living area/kitchen to find a tri-fold sofa with direct TV viewing, a bar with stools, plus plenty of counter space to prep meals. The front private bedroom includes a queen bed for a great night's rest, plus dual wardrobes to keep your clothes wrinkle-free. Head outdoors to find a 21' power awning with LED lights, an outside kitchen with a plus a 200 watt solar panel for off-grid camping!
The Forest River Salem FSX travel trailers and toy hauler travel trailers are ultra comfortable and lightweight, perfect for first time or seasoned campers alike! You will love how easy it will be to relax with residential features that will make your space feel just like home, and the durable construction means you can enjoy your RV for years to come. There are a wide variety of floorplans to choose from, including couple's trailers, bunk models, and toy haulers, all with full bath and kitchen amenities and plenty of storage for all your gear!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $2,000
Sale Price: $32,998
Stock# 30546A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Hitch Weight | 1220 lbs |
| Dry Weight | 8043 lbs |
| Cargo Capacity | 2277 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Frost Free |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 12 ft |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power w/Adjustable Legs and LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSME28PY012959 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


