Used 2023 Forest River RV Salem Hemisphere Hyper-Lyte 22RBHL Travel Trailer
Rear Bath / Queen Bed / Mid Living
Forest River Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer 22RBHL highlights:
- Rear Bath
- Walk-In Pantry
- Private Bedroom
- Theater Seating
- Fireplace
Get started today on your next camping trip in this Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer that will comfortably sleep two. You'll sleep well in the private bedroom that includes an RV queen bed and two wardrobes for your things. Enjoy your meals seated at the theater seating with cup holders and a removable table for breakfast time. The kitchen has everything you need to prepare a meal: a three-burner range, a microwave, and a high-rise faucet with pull-out sprayer for easy clean up. Once you've spent your day at the lake or hiking through the woods, come back to this trailer and clean up in the full bath before heading back outside to enjoy sitting under the 18' awning!
You will experience better gas mileage and a smoother ride with any one of these Forest River Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailers! The stunning interiors include European Oak colored horizontal plank flooring for an easy clean up, beautiful saddle colored wood cabinetry, and matte black cabinet hardware. With a high efficiency A/C cooling system, you can be sure to stay cool even on the hottest summer day. The mandatory Upgraded Options package includes an outside shower to rinse the mud off before entering, a central switch center, and an ivory performance colored exterior fiberglass with smoked quartz metallic accents to turn heads while at the campsite!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $2,390 or $27/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# PU091315
Exterior Color: Ivory w/Smoked Quartz Metallic Accents
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Exterior Color | Ivory w/Smoked Quartz Metallic Accents |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| Dry Weight | 5413 lbs |
| Cargo Capacity | 2157 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Black 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 18' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


