Used 2023 Forest River RV Salem Hemisphere Hyper-Lyte 26BHHL Travel Trailer
More Pictures Coming Soon!!Forest River Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer 26BHHL highlights:
- Dual Entry
- Large Slide
- Outdoor Kitchen
- Double-Size Bunks
- Fireplace
This Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer has it all: two entry doors, a private bedroom for you, double-size bunks for the kids or your friends, plus a large slide out for more interior space! After you've explored for the day, come back to this trailer to prepare dinner on the three-burner range or in the microwave. The rear corner bath includes a walk-in shower with skylight and it's own exterior entry door, so you can easily use the restroom and get back outside without going through the whole trailer. And the exterior offers a Texas-size pass-through storage, a 16' awning, and an outside kitchen to enjoy fresh air while you cook.
You will experience better gas mileage and a smoother ride with any one of these Forest River Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailers! The stunning interiors include European Oak colored horizontal plank flooring for an easy clean up, beautiful saddle colored wood cabinetry, and matte black cabinet hardware. With a high efficiency A/C cooling system, you can be sure to stay cool even on the hottest summer day. The mandatory Upgraded Options package includes an outside shower to rinse the mud off before entering, a central switch center, and an ivory performance colored exterior fiberglass with smoked quartz metallic accents to turn heads while at the campsite!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 091470
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 890 lbs |
| Dry Weight | 6688 lbs |
| Cargo Capacity | 3002 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Black 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 16' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


