Used 2023 Forest River RV XLR Boost 35XLRXF11 Toy Hauler Fifth Wheel
Forest River XLR Boost toy hauler 35XLRXF11 highlights:
- Dual Entry Doors
- Front Private Bedroom
- Fireplace
- Patio Deck
- Pet Leash
Start living your best camping life in this toy hauler! The 11' garage area has a lot to offer like a Sleep N Store manual bed system above Sit N Sleep sofas that have a table in between, one of the dual entry doors to the unit, and access to the patio deck. Keep everyone's bellies full with the 17" black oven, then spend time relaxing on either the rollover sofa or the theater sofa across from the entertainment center with a fireplace and TV prep. The dual entry bathroom is easy for everyone to access and has a shower with a skylight above for added headroom and natural lighting. It even leads directly into the front private bedroom which has a 72" x 74" king bed to lay your head on at night and a wardrobe/dresser slide for your clothes.
Boost into action camping with one of these Forest River XLR Boost fifth wheel toy haulers or travel trailer toy haulers! The 102" wide body not only provides ample interior space, but also packs in all of the luxurious features to make your trips great. A seamless PVC roof system prevents water from leaking inside, and the moisture barrier floor enclosure and the oil and gas resistant residential linoleum throughout keeps your unit from falling apart. You can easily load and unload your toys with the laminated aluminum framed weather proof ramp door. Keep the dirt outside where it belongs with the outside hot/cold shower box and enjoy the perfect view of your beautiful surroundings even indoors through the large panoramic windows. Come find the model that best fits your needs today!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $500
Sale Price: $49,900
Stock# 26050A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12VDC Black |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 11 ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power w/Blue LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3XL0B1PZ001688 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


