Used 2023 Grand Design Solitude 390RK R Fifth Wheel
YOU WONT FIND ONE NICER!!! FREE DELIVERY & SETUP!!THIS BEAUTIFUL LIKE NEW 2023 GRAND DESIGN SOLITUDE 390RK-R SUITE IS A 5TH WHEEL LOADED WITH LUXURY!! 43 LONG. 5 SLIDES. UPSTAIRS LARGE KITCHEN WITH KING MASTER SUITE & A HUGE WITH LOTS OF STORAGE. BEAUTIFUL BATHROOM & CLOSET. WASHER/DRYER PREP. MID LARGE LIVING AREA WITH THEATER SEATING & UPGRADED SLEEPER SOFAS. ELECTRIC FIREPLACE & BIG 70" FLAT SCREEN TV. BEAUTIFUL KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE. FULLY ENCLOSED & HEATED UNDERBELLY. 4 SEASONS PACKAGE WITH UPGRADED INSULATION AND DUAL-PANE WINDOWS. DESIGNED FOR YEAR-ROUND COMFORT IN HOT OR COLD CLIMATES. TANKLESS HOT WATER. 3 COLD A/C UNITS. 50AMP POWER. AUTO-LEVELING SYSTEM. HUGE BASEMENT STORAGE SOLID STEP ENTRY. DUAL AWNINGS WITH LED LIGHTS. LUXURY FEEL THROUGHOUT!!, OUTDOOR KITCHEN, UVW 15000 FACTORY SOLAR OUR PRICE: $69,995. WE HAVE MULTIPLE HIGH-END FIFTH WHEELS TO CHOOSE FROM!!We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT. Call BRET 8178050067 or AMY 8176584633. FREE DELIVERY TO ALL 48 STATES.WE INSPECT & GO THROUGH ALL TRAILERS TO ENSURE OUR CUSTOMERS ARE 100% SATISFIED.¡SE HABLA ESPAÑOL!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# A13001
Exterior Color: Aurora, Midnight, Pearl
| Sleeps | 4 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Exterior Color | Aurora, Midnight, Pearl |
| Hitch Weight | 2794 lbs |
| GVWR | 19000 lbs |
| Dry Weight | 14562 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential French Door |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | LR LED Smart TV, BR LED TV |
| Awning Info | 16' Power w/Integrated LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


