Used 2023 Heartland North Trail 22RBS Travel Trailer
Heartland North Trail travel trailer 22RBS highlights:
- Double Door Pantry
- Front Bedroom
- Stainless Steel Sink
- Shower Skylight
What could be better than enjoying the great outdoors during the day, and coming back to creature comforts at night?! This model allows you to do just that. After you've cleaned up in the full bath, head to the kitchen to prepare dinner on the four burner range. The U-shaped dinette will be the perfect place to dine together, and if you have any overnight guests, they can sleep here. There is also a front bedroom with a privacy curtain, a king bed, plus dual nightstands for your items. It doesn't get much better than this!
When you choose a North Trail travel trailer by Heartland you are choosing comfort, convenience, and quality craftsmanship at its best. The block foam brick insulation, enclosed and heated underbelly, plus Weather Guard thermal protection mean you can camp all year around. Each model features a Wide Trax suspension for a smooth ride, and the backup camera prep and solar prep make camping that much easier if you choose those options. Some of the other exterior features you will appreciate are the outside shower, the power stabilizer jacks and power tongue jack, and the outside speakers to keep the party going. Head inside to find stainless steel appliances, oversized windows, and premium flooring that is tear, slip, mold, mildew and cold crack resistant! You can't beat a North Trail travel trailer. Choose your favorite floorplan today!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 22785
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5260 lbs |
| Cargo Capacity | 2408 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB2622PN511448 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


