Used 2023 Heartland Outpost Lite Bighorn Traveler 32RS Fifth Wheel
As you enter the fifth wheel, you will find that the living and kitchen area are quite spacious and open. To the left of the entrance there is a TV cabinet. Next to the cabinet you will find a dinette. Along the rear of the fifth wheel there is a double kitchen sink. The kitchen area also has a three burner range, microwave, and refrigerator. The sofa is on a slide. Next to the slide there is a closet.
The bathroom is a walk-thru with a sink, medicine cabinet, and toilet along one side. The tub/shower is located on the opposite side of the bathroom.
In the front bedroom there is a queen bed with an overhead cabinet above the bed. Across from the bed on either side of the room you will find closets.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# HL16599
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 980 lbs |
| GVWR | 8200 lbs |
| Dry Weight | 5910 lbs |
| Cargo Capacity | 2290 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| VIN | 5SFBG3621PE516599 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


