Used 2023 Highland Ridge RV Open Range Conventional 20FBS Travel Trailer
PRICE INCLUDES ALL PREP & FREIGHT FEE'S - NO HIDDEN COST + FREE CAMPING!
Highland Ridge Open Range Conventional travel trailer 20FBS highlights:
- Grill Hookup
- Microwave Oven
- Pleated Blackout Shades
- Outside Storage
This is the perfect couple's trailer for room for an overnight guest on the jack-knife sofa. You'll appreciate a table in front of the sofa where you can enjoy eating together, and the slide out provides more space to move about. This model includes a front bedroom with a privacy curtain and dual wardrobes to store your clothes for the week, plus there is a full bath towards the back of the unit to stay clean each day. Snacks and paper goods can go in the entryway pantry, and camp gear can be kept in the outdoor storage!
The affordable Open Range Conventional travel trailers by Highland Ridge are ready to meet your camping needs! You will appreciate the durable Magnum Roof system, plus each model is constructed with black front diamond plate protection, 5/8" main floor decking, and self-adjusting electric brakes with E-Z Lube axles for smooth towing. The 81" interior height means you won't feel cramped when relaxing with friends and family, and the residential vinyl flooring throughout is easy to clean, which will be perfect if you're camping with little ones or pets. These models also include an AM/FM/Bluetooth radio with indoor/outdoor speakers, a digital TV antenna that will go perfectly with the optional Smart TV, plus a 13,500 BTU roof mounted A/C to keep you cool on those hot summer months.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $4,297
Sale Price: $19,698
Stock# 38826A
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: WHITE
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | WHITE |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 465 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4595 lbs |
| Cargo Capacity | 1405 lbs |
| Fresh Water Capacity | 84 gals |
| Grey Water Capacity | 32.5 gals |
| Black Water Capacity | 32.5 gals |
| Tire Size | ST205/75R14'C |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 58TBH0BK1N15C3083 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


