Used 2023 Holiday Rambler Navigator 38K Motor Home Class A - Diesel
Bath and a Half!! Lowest price in the nation!!!
Used 2023 Holiday Rambler Navigator 38K Class A Diesel Motorhome
The Used 2023 Holiday Rambler Navigator 38K delivers the perfect blend of diesel performance and residential comfort. Built on the Freightliner XC-Series chassis with a 340HP Cummins engine, this luxury Class A motorhome provides a smooth, stable ride and a premium interior built for extended travel. With only 11,500 miles and full body paint, this coach is both powerful and polished.
Highlighted Features:
• Freightliner XC-Series chassis with 340HP Cummins diesel
• King bed suite with bath-and-a-half layout
• Fireplace and home theater system
• Residential kitchen with induction cooktop and solid surface countertops
Inside, the Navigator 38K feels like home with its opposing slide-outs, theater seating, and U-shaped dinette that creates an open and inviting space. The kitchen features high-end appliances, a full-size refrigerator, and a large pantry. A stackable washer and dryer, residential-style bathroom, and generous storage make it ideal for long-term adventures.
If this Certified Used Motorhome isn’t the perfect fit, check out all of our Certified Used Motorhomes available now at Blue Star RV.
Call or Text Brandon: 616-953-9973
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 16079
Chassis: Freightliner XCM Series
Exterior Color: Anchorage, Annapolis, Arlington, Blizzard
Interior Color: Canvas, Embassy, Metropolis
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Canvas, Embassy, Metropolis |
| Exterior Color | Anchorage, Annapolis, Arlington, Blizzard |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 33000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5H |
| Furnace BTU | 60000 btu |
| Generator | 8000W Onan Quiet Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 11500 |
| Engine | Cummins ISB Turbocharged 6.7L |
| Chassis | Freightliner XCM Series |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential w/Ice and Water in Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 50" x 28" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12400 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| Water Heater Type | Girard Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 127 cu. ft. |
| TV Info | LR LED TV, BR LED TV, Cab LED TV, Exterior LED TV |
| Awning Info | Electric w/LED Lights & Motion Sensor Retract |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 33000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACWFC0PCUL7727 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


