Used 2023 Lance Lance Truck Campers 960 Truck Camper
Lance truck camper 960 highlights:
- Two Swivel Chairs
- Hinged Bath Door w/Mirror
- Queen Innerspring Mattress
- Exterior Wash Station
This truck camper combines the most desired must-have features with functionality! The front queen bed has a wardrobe next to it for your clothes, and places to set your electronics or a book, plus a privacy curtain to draw at night. Each swivel chair has a table in front for you to enjoy your meals at or you can switch them out for the optional residential-styled couch for a comfortable place to take a quick afternoon nap. Start and end your days feeling refreshed with the wet bathroom, and throw any unwanted trash into the hidden trash compartment.
There's no better time than now to start camping in a Lance truck camper! Each model is constructed with a laminated fiberglass bonded exterior, a one-piece roof membrane, and block foam insulation throughout to enjoy four seasons of camping. You'll appreciate a keyless entry, an exterior wash station, electric remote camper jacks, and eye-catching mountain scene graphics. Inside, there are flat panel cabinet doors, Euro window treatments with a combo screen and shade, plus a convenient key hanger. There is also a dual pane bath skylight, a solid surface galley countertop, a stainless steel microwave, plus many more interior comforts. And don't forget to check out the select optional features available to further customize your truck camper!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# HL6127A
Interior Color: Lapis, Bronzite, Grayson
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Interior Color | Lapis, Bronzite, Grayson |
| Dry Weight | 3254 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 9 ft 11 in |
| Wet Weight | 3717 lbs |
| Center of Gravity Front | 47 in |
| Center of Gravity Rear | 49 in |
| LP Tank Capacity | 5 gals |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| AC BTU | 13500 btu |
| Truck Bed Size | Long |
| Awning Info | 12' Electric CS w/LED Lighting |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 179160 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


