Used 2023 Newmar Ventana 3407 Motor Home Class A - Diesel
2023 Newmar Ventana 3407 - Luxury Diesel Pusher
Only ~10,000 miles on this 360HP Freightliner diesel coach, designed for a clean, simplified ownership experience with no propane system. Inside, enjoy a spacious residential-style living area with premium Newmar cabinetry and finishes throughout. The fully equipped kitchen features solid surface countertops, an induction cooktop, and a Whirlpool residential refrigerator. A full bathroom includes a large shower for added comfort.
Additional highlights include power awnings with remote control, large basement storage compartments, and an easy-to-drive cockpit with comfortable seating. A 360° camera system enhances visibility while driving and parking, and a MagneShade windshield cover adds convenience and protection.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# CM91016
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 37000 lbs |
| Dry Weight | 29500 lbs |
| Cargo Capacity | 7500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 3407 |
| Engine | 6.7 L Cummins |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 206 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Norcold |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 14000 lbs |
| Axle Weight Rear | 23000 lbs |
| LP Tank Capacity | 32 gals |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Samsung 4K LED TV, BR Samsung 4K LED TV |
| Awning Info | Power with Wind Sensor, Remote, and LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 47000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACHFC7PCUN8652 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


