Used 2023 Outdoors RV Black Stone Titanium Series 250RDS Travel Trailer
Outdoors RV Black Stone Titanium Series 250RDS travel trailer highlights:
- Sleeper Sofa
- 32" TV
- Spacious Full Bath
- 21' Awning
- Double Slides
This dual entry travel trailer will be perfect for your trips to the mountains. The rear mountain dinette includes a large window for outdoor views, and you'll find additional seating space on the sleeper sofa. The chef of your group can work up their magic in the full kitchen that includes a sunken range and a flip-up counter for more counter space. Within the front private bedroom you'll find a queen bed, wardrobes on either side of the bed, plus a wardrobe slide for more space and storage.
With any Black Stone Titanium Series travel trailer by Outdoors RV you will enjoy the sleek design frameless thermal pane windows, along with the silver fiberglass front cap and Titanium Series graphics package. The rugged 8' chassis with 5,200 lb. axles and XL ground clearance will make maneuvering tougher terrain easier than ever, and there is a ground control TT auto leveling system for hassle-free set-up. Each model includes LG solid surface countertops, mountain lodge interiors, hardwood slide out fascia(s), and many more comforts!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 263070
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 7300 lbs |
| Cargo Capacity | 3700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80/16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Norcold XL |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | LP DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32", BR TV |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 51W153227P1026633 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


