Used 2023 Thor Motor Coach Gemini 23TW Motor Home Class C
Nimble AWD Class C on the Ford Transit Chassis
This is a great trade, a 2023 Thor Gemini 23TW, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection!
Call us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home!
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true Ford Transit EcoBoost Turbo Gas Engine:
1. Ford 3.5L V6
2. 400 lb ft of torque or power
3. 310 horsepower
4. 10 speed Automatic Overdrive Transmission
5. Factory installed tow package
Includes the following factory installed options:
1. Dream Dinette
2. Queen Bed
3. Residential Vinyl Flooring
4. Ceiling Ducted Air Conditioning
5. Two Burner Cooktop
6. LED Lighting
7. Privacy Roller Shades
8. Convection Microwave
9. 32 inch TV in Living Area
10. 4kW Gas Generator
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 15.1 cubic feet of exterior and basement storage
2. 25 gallon fuel capacity
3. 68 lbs LP capacity
4. Tankless water heater
5. 30 amp electrical service
6. 14 foot Powered Awning
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory in Forest City, Iowa!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 901779B
Chassis: Ford Transit
Exterior Color: Mercury
Interior Color: Ivory Coast
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Ivory Coast |
| Exterior Color | Mercury |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Cargo Capacity | 1561 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 19 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Generator | 4.0 kW |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 9455 |
| Engine | Ford EcoBoost |
| Chassis | Ford Transit |
| Horsepower | 310 hp |
| Fuel Capacity | 25 gals |
| Wheelbase | 156 in |
| Torque | 400 ft-lb |
| Refrigerator Type | 3 way |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 68lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 15.1 cu. ft. |
| TV Info | 32" |
| Awning Info | 14' Powered |
| Gross Combined Weight | 15000 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | 1FDRU8PG7NKA29645 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

