Used 2023 Tiffin Motorhomes Allegro RED 360 33 AA Motor Home Class A - Diesel
Tiffin Allegro RED 360 Class A diesel motorhome 33 AA highlights:
- Recliner
- Sofa Bed
- Booth Dinette
- Ample Bedroom Storage
- Exterior TV
- Residential Refrigerator
There are many, many reasons you'll instantly fall in love with this Allegro RED 360 Class A diesel motorhome! You have three TVs including an exterior one to keep everyone entertained, and the kitchen is filled with tons of tools to create delicious meals, like a convection microwave, residential refrigerator, pantry, double-bowl sink, and panoramic galley window. You'll also be quite impressed with the full bathroom that has a one-piece fiberglass shower, roof vent fan, solid-surface vanity top, and a skylight and LED light in the shower. If you need more sleeping space in addition to the 72" x 80" king bed, air coil sofa bed, a booth dinette which you could switch out for three different seating choices like an optional dinette computer workstation, and you can add the optional drop-down bunk above the cab.
If you want the top of the line, the most luxurious, and the highest standard, the Tiffin Motorhomes Allegro RED 360 Class A diesel motorhome is created for you! You will have air ride suspension, full air brakes, electronic stability control, and hydraulic automatic leveling jacks as some of the chassis features, and there are many electrical features that will catch your eye, like the Truma gas continuous water heater, digital TV antenna, Extraordinaire A/C system, external tripod satellite hook-up, and Spyder multiplex controls with app compatibility. And that is only a fraction of the many more features found on the Allegro RED 360. While you're driving, you'll have a color back-up monitor to help you maneuver into parking spots, and you have the ability to add an optional central vacuum, stacked washer/dryer, Gold Heat heated tile floor, and in-dash navigation system, just to name a few of the many options.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $20,000
Sale Price: $279,995
Stock# 101680
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 37320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins B 6.7L |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 198 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 14320 lbs |
| Axle Weight Rear | 23000 lbs |
| LP Tank Capacity | 36 gals |
| Water Heater Type | Truma Gas Continuous |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 83.75 cu. ft. |
| TV Info | LR Flat Panel TV, BR Flat Panel TV, Ext. Flat Panel TV |
| Awning Info | Power w/LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 47320 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACGFC9PCUL2631 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


