Used 2023 Travel Lite Extended Stay 840SBRX Truck Camper
NEVER USED, STORED INDOORS. SOLAR PACKAGE
Travel Lite Extended Stay truck camper 840SBRX highlights:
- Wet Bath
- Booth Dinette
- Closet/Pantry
- Refrigerator
- Foot Lockers
Pack your bags and load this truck camper into your short bed truck! Imagine being able to sleep in your own queen bed with foot lockers for your personal items, plus you will have access to two closets unless you use one for your pantry. You can whip up meals in the kitchen and dine at the booth dinette, and get cleaned up in the wet bath to go fishing, hunting, or shopping in town. You might even like to tow your boat behind you.
You will have everything you need for all of your adventures with every one of these Travel Lite Extended Stay truck campers! Each unit is committed to a long lasting quality with its solid wood construction, R7 insulated walls, and a double plywood insulated floor. You don't have to settle for something mundane just because you want to go camping. Inside each of these truck campers is a unit inspired from modern luxury homes with attractive neutral decor colors. These lightweight units give you a comfortable living area while still freeing up your trucks hitch for you to bring along toy haulers or your boat. You can have all of the luxuries of a travel trailer inside any one of these Travel Lite Extended Stay truck campers!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $1,862
Sale Price: $17,995
Stock# 1510
Interior Color: White Oak
| Sleeps | 3 |
| Length | 15 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 9 in |
| Ext Height | 7 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | White Oak |
| Dry Weight | 2325 lbs |
| Fresh Water Capacity | 25 gals |
| Grey Water Capacity | 8 gals |
| Black Water Capacity | 5 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 8 ft 4 in |
| Center of Gravity Front | 36 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| Truck Bed Size | Short |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | TTCCT1707P1008593 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


