Used 2023 Travel Lite Rove Lite 14FL Travel Trailer
Travel Lite Rove Lite travel trailer 14FL highlights:
- Sofa Bed
- Dinette
- Wet Bath
Head to your favorite campgrounds with your favorite person in this travel trailer! Relax each evening in true comfort on the front sofa while enjoying a snack that was stored in the kitchen pantry, and the sofa transforms into a full bed for sleeping at night too. The two person dinette offers a comfortable place to play games and enjoy your meals at that were prepared using the two-burner stovetop, 3.3 cu. ft. 12V refrigerator, and single bowl stainless steel sink. There are shelves and overhead cabinets throughout to store your items, and a rear corner wet bath to freshen up in each morning with a fantastic vent to eliminate any unwanted steam!
Each one of these Travel Lite Rove Lite travel trailers are crafted with an aerodynamic teardrop design with revolutionary Hyrdo-Lite material making them easy to tow with nearly every mid-size sedan vehicle! The Hydro-Lite construction makes them impervious to water with no wood substrate, moisture blocking gel coat fiberglass, Azdel and honeycomb composite, plus the sidewalls have two-pound fire-retardant block foam insulation that is impervious to heat. The on-demand tankless water heater provides quick hot water so you don't have to wait long for a nice, hot shower. You also have convenient features like a monitor panel and a battery disconnect switch. Come find your perfect model today!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $4,657
Sale Price: $15,998
Stock# C009134
Exterior Color: White
Interior Color: White Oak
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 8 ft 1 in |
| Interior Color | White Oak |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 220 lbs |
| Dry Weight | 1864 lbs |
| Cargo Capacity | 416 lbs |
| Fresh Water Capacity | 10 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 5 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Couch and Dinette |
| Refrigerator Type | 12V Electric |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 6000 btu |
| Awning Info | Power |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


