Used 2023 Venture RV Stratus Ultra-Lite SR261VBH Travel Trailer
MANAGER'S SPECIAL
Venture RV Stratus Ultra-Lite travel trailer SR261VBH highlights:
- Queen Bed
- U-Shaped Dinette
- Bunk Beds
- Three Pantries
- Pass-Through Storage
- Added auto level system
- Added tankless water heater
- Added slide topper
You will have everything you need for a comfortable camping trip in this travel trailer! From the front private bedroom with a sleep tight queen bed to the set of 51" x 75" double bed over double bunk beds. One of the three pantries is a walk-in pantry with coat hooks for double use. The 88" x 42" U-shaped dinette is not only great for enjoying meals or watching movies across from the entertainment center, but also for transforming into an extra sleeping space for a guest or two. Plus, it is conveniently next to a pantry and the 10 cu. ft. refrigerator so you don't have to go far for a snack and drink. Everyone can freshen up in the rear corner bathroom with the 30" x 36" shower each morning too. You can even prepare meals with the outside campfire café which has a refrigerator for a cold beverage, a griddle to grill juicy steaks, and a sink for clean up!
Each one of these Venture RV Stratus Ultra-Lite travel trailers have an eye-catching exterior with four color options to choose from! The exclusive LevelMatePRO system is easy and user friendly to level your unit with your smartphone at the touch of a button, plus you can save and recall your hitch position so you can spend more time enjoying your vacation. Azdel composite panels are 50% lighter than wood, prevent mold, mildew, rotting, and warping, are unaffected by temperature and humidity changes, have a superior thermal insulation, and superior sound absorption, plus there is no formaldehyde. Experience the next generation in RV frame technology with the NXG frame which is constructed with high strength low alloy prime steel and has been track tested to prove its durability. These units also have an award winning NXG slide technology for years of trouble-free performance!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $3,000
Sale Price: $31,995
Stock# 6081370
Exterior Color: Arctic White, Victory Red, Indigo Blue, Aztec Grey
Interior Color: Dune
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Dune |
| Exterior Color | Arctic White, Victory Red, Indigo Blue, Aztec Grey |
| Hitch Weight | 740 lbs |
| Dry Weight | 5800 lbs |
| Cargo Capacity | 1585 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5060 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| TV Info | LR 40" Smart TV |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4ezt32623p8081370 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


