Used 2023 Winnebago Forza 34T Motor Home Class A - Diesel
A Certified Preowned Class A Diesel Pusher with a King Walkround Bed!
This is a great one owner trade purchased here at Lichtsinn RV, a 2023 Winnebago Forza 34T, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
Remains under the balance of the Cummins powertrain warranty:
1. Cummins engine warranty thru February 21, 2028, or 100,000 miles, whichever occurs first
2. Allison Transmission warranty thru February 21,2028, Year, or 200,000 miles, whichever occurs first
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true Freightliner powertrain:
1. Cummins ISB 6.7 Diesel Engine
2. 700 lbs ft of torque or power
3. 340 horsepower
4. Allison 6 speed automatic transmission
5. Factory installed tow package
Includes the following aftermarket installations:
1. 600 Watts of Solar
Includes the following factory installed options:
1. Hot Anvil II Full Body Premium Automotive Paint
2. Studio Loft Bed
3. Passenger Seat Foot Rest and Tablet Holder
4. Powered Studio Loft bed over the cab
5. Stacked Washer Dryer Pair
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 153 cubic feet of exterior and basement storage
2. 90 gallon fuel capacity
3. 97 lb. LP capacity
4. Truma AquaGo Continuous On Demand Hot water heater
5. 50 amp electrical service
6. Dual 13,500 BTU high efficiency air conditioning system
7. 17’2” Powered Patio awning
8. Dual Group 24 RV batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory here in Forest City, Iowa!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 901787B
Chassis: Freightliner XCS
Exterior Color: Hot Anvil Premium Automotive Paint
Interior Color: Alpine with Walnut Gray Hardwood Cabinetry
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Alpine with Walnut Gray Hardwood Cabinetry |
| Exterior Color | Hot Anvil Premium Automotive Paint |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 26000 lbs |
| Cargo Capacity | 3017 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 54 gals |
| Black Water Capacity | 48 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | CumminsOnan 6,000 Watt Quiet Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 13952 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner XCS |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 90 gals |
| Wheelbase | 208 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential w/Freezer and Icemaker |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 10410 lbs |
| Axle Weight Rear | 17500 lbs |
| LP Tank Capacity | 97 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| Basement Storage | 153 cu. ft. |
| TV Info | LR 50" HDTV, BR 32" HDTV |
| Awning Info | 17' 2" Power with LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACJFCXPCUH7246 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


