Used 2023 Winnebago Micro Minnie 1720FB Travel Trailer
Towing is a breeze with this seven-foot-wide layout featuring a versatile Murphy bed and a clever fold-down sink to maximize every inch of your living space.
Winnebago Industries Towables Micro Minnie travel trailer 1720FB highlights:
- Dinette Booth
- Rear Corner Bath
- 10.3 Cu. Ft. Refrigerator
- LED TV
- 24" x 36" shower
You’re going to be impressed by the incredible versatility and big-adventure capability of this used 2023 Winnebago Micro Minnie 1720FB! Despite its compact 7-foot-wide chassis, this travel trailer feels remarkably open and is designed for those who want to explore off the beaten path without giving up modern comforts. You’ll love the front queen bed flanked by large windows that flood the space with natural light, and the spacious rear bathroom that offers a full shower and plenty of legroom. The central galley is a model of efficiency, featuring a three-burner cooktop, a convection microwave, and a 10.3 cu. ft. 12V refrigerator to keep your supplies fresh for the long haul. The booth dinette sits in a slide-out, providing a comfortable spot for meals or remote work, and it easily converts into extra sleeping space for a guest. Built with NXG engineered chassis, dual Dexter Torsion axles, and 15-inch off-road tires, this Micro Minnie is ready to follow your truck wherever the trail leads!
Choosing Campers Inn RV for your next purchase means you’re joining a community of explorers backed by over 60 years of family-owned excellence. We operate on a "People First" philosophy, which means our relationship with you only begins when you drive off the lot. Every vehicle we sell comes with our exclusive "Innside Access" membership—a $7,000 value—providing you with the ultimate safety net of 24/7 roadside assistance, mobile mechanics, and two free annual inspections to ensure your Winnebago stays in peak condition. With over 50 locations across 22 states, you’ll have the peace of mind knowing that expert support and a friendly face are always just around the corner, no matter where your journey leads. Our specialists provide a comprehensive, hands-on walkthrough of every system, ensuring you feel like a seasoned pro before you ever hit the highway!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $1,000
Sale Price: $19,995
Stock# 21160235A
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 426 lbs |
| Dry Weight | 3710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 235/75R15C |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 11' Power with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 54CTM2G24P3077421 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


