Used 2023 Winnebago Travato 59G Motor Home Class B
A Certified Preowned One Owner Trade!
This is a great, one owner trade, a 2023 Winnebago Travato 59G, in which the previous owners were nonsmokers, and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
Remains under the balance of Ram Promaster powertrain warranty:
1. Ram Promaster powertrain warranty thru September 16, 2028 or 60,000 miles, whichever occurs first
2. Complete Ram Promaster limited manufacturer chassis warranty thru September 16, 2026 or 36,000 miles, whichever occurs first
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true Ram Promaster powertrain:
1. Ram ProMaster 3.6L V6 gas engine
2. 280 lb ft of torque or power
3. 260 horsepower
4. 9 speed automatic transmission
Includes the following factory installed options:
1. Dual Pane Acrylic Insulated Windows
2. Exterior Ladder
3. Bike Rack
4. Luggage Rack
5. Cab Window Blinds
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 24 gallon fuel capacity
2. 6 gallon LP capacity
3. 2.6 gallon Truma Combi Water heater and coach heating system, LP and electric
4. 30 amp electrical service
5. 13,500 BTU high efficiency air conditioning system
6. Colorado Carefree powered awning with LED lighting
8. 2 group 31 AGM batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory here in Forest City, Iowa!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 901720B
Chassis: Ram ProMaster
Exterior Color: Granite Metallic Premium Full Body Automotive Paint
Interior Color: Bleu with Columbian Walnut Italian Tecnoform Cabinetry
| Sleeps | 2 |
| Length | 21 ft |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Bleu with Columbian Walnut Italian Tecnoform Cabinetry |
| Exterior Color | Granite Metallic Premium Full Body Automotive Paint |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Cargo Capacity | 1565 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 14 gals |
| Black Water Capacity | 11 gals |
| Tire Size | 16 |
| Generator | CumminsOnan 2800 Microquiet Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 12485 |
| Engine | RAM ProMaster 3.6L V6 |
| Chassis | Ram ProMaster |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Double |
| Torque | 260 ft-lb |
| Refrigerator Type | Two Door 12V |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 28" x 51" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| LP Tank Capacity | 24 gals |
| Water Heater Capacity | 2.6 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Coach 24" HDTV |
| Awning Info | 13' Power with LED Lighting and Bluetooth Control |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 3C6MRVJG8NE105052 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


