Used 2023 Winnebago View 24D Motor Home Class C - Diesel
16-18 mpg fuel efficient Class C with Full Body Paint, HWH Leveling Jacks, and Diesel Generator!
This is a great, one owner RV, a 2023 Winnebago View 24D! In which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection! Loaded with aftermarket upgrades, including… Leveling Jacks, Fox Shock, Sway Bar and more!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
Remains under the balance of Mercedes Benz powertrain warranty:
1. Mercedes Benz powertrain warranty thru February 7th, 2028 or 100,000 miles, whichever occurs first
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true Mercedes Benz powertrain:
1. Mercedes Benz 3.0 litre six cylinder turbo diesel
2. 325 lb ft of torque or power
3. 188 horsepower
4. Seven speed automatic 7G Tronic Plus transmission with grade braking
5. Factory installed tow package
Includes the following aftermarket installations:
1. Amp L Start
2. Tire pressure monitor system
3. Fox Shocks for the rear
4. HWH Leveling Jacks
5. Helwig Sway bar
6. Koni Shocks for the front
7. Full time rear view camera
8. Metal Valve Stems
9. Samsung Sound Bar
10. Newer tires
Includes the following factory installed options:
1. Lithium Ion Smart Batteries
2. 3,200 watt Cummins Onan Diesel generator
3. Cab seats with Ultrafabrics covering
4. Mineral Full Body Paint
5. Harmony Decor with Columbian Walnut with White High Gloss Cabinetry
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 30 cubic feet of exterior and basement storage
2. 24.5 gallon fuel capacity
3. 50.76 lbs LP capacity
4. Continuous Hot Water
5. 30 amp electrical service
6. 15,000 BTU high efficiency air conditioning system with heat pump
7. 16ft awning
8. Dual Lithium Ion Smart Batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more! See common View and Navion add-ons HERE!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago Motorhome Factory here in Forest City, Iowa!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 521266
Chassis: Mercedes-Benz VS30
Exterior Color: Mineral Full Body Premium Automotive Paint
Interior Color: Harmony Beige with Walnut and White Italian Tecnoform Cabinetry
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Harmony Beige with Walnut and White Italian Tecnoform Cabinetry |
| Exterior Color | Mineral Full Body Premium Automotive Paint |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 1351 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | CumminsOnan 3,200 Watt Quiet Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 16038 |
| Engine | Mercedes-Benz 3L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz VS30 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 50.76 lbs |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 30 cu. ft. |
| TV Info | Coach 32" HDTV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | W1X8E33Y8NN199557 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


