Used 2023 Winnebago Voyage 3235RL Travel Trailer
" LET'S GO CAMPING " Find Your Away at Campers Inn RV of Kingston, NH;
Winnebago Industries Towables Voyage travel trailer 3235RL highlights:
- Rear Living Area
- Dual Opposing Slides
- Kitchen Island
- Theater Seating
- Hutch
- Front Private Bedroom
You camp because you love the outdoors, yet you don't have to give up creature-comforts when you have this trailer at your campsite! The interior is spacious with dual opposing slide outs that you can enjoy while you sit back on the theater seating and at the free-standing table with chairs while watching the LED TV. The tri-fold sofa with end tables for your cellphones and such is along the rear providing more seating and additional sleeping space. The cook will love the kitchen island, the hutch, the appliances including the convection microwave, and the second pantry. You will love having a full bathroom with a large skylight and residential bath fixtures, and the private bedroom with its queen-size bed is going to be a joy to have when you are extremely tired.
Each Voyage travel trailer by Winnebago Industries Towables includes two 100-watt solar panels with a charge control monitor so you can camp off-grid, satellite and antenna connections, and an antenna with wifi prep. Also included is a heated and enclosed underbelly with thermo foil insulation for four seasons of travel, a gel coat fiberglass front cap with integrated LED lighting, walk-on roof decking, plus four-point power/electric stabilizers for easy setup and stability. The interior offers comforts of home, large windows, ceiling LED lights, ductless flooring throughout, and full kitchen amenities. No voyage is better than the one taken in the Voyage travel trailer!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 101875A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 914 lbs |
| GVWR | 10400 lbs |
| Dry Weight | 8572 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 98 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | 225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 13' Electric w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 54CTV1229P6065908 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


