Used 2024 Airstream Globetrotter 27FB Twin Travel Trailer
*One of a kind *One owner *Local trade *Meticulously kept*
This 2024 Globetrotter has had one previous owner. It is like new on the interior and exterior. This Globetrotter also has a 3 inch lift kit installed, which makes it great for steep terrains.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# XSC2502
Interior Color: BARCELONA BLUE
| Length | 28 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Interior Color | BARCELONA BLUE |
| Hitch Weight | 875 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 6300 lbs |
| Cargo Capacity | 1300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Refrigerator Type | 12V Electric w/ Freezer |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | Tankless On Demand LP |
| Awning Info | Powered Zipdee with Sunbrella Fabric; Rear & Roadside Window Awnings |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 300 watts |
| VIN | 1STTNYL29RJ571750 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

