Used 2024 Coachmen RV Freelander 27QB Chevy 3500 Motor Home Class C
See this camper at the Northeast PA RV Show.
PNC FIELD · 235 Montage Mountain Road, Moosic, PA 18507
April 30 - May 3
Thursday 12:00pm-8:00pm
Friday 10:00am-8:00pm
Saturday 10:00am-8:00pm
Sunday 10:00am-5:00pm
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Coachmen Freelander 27QB Class C gas motorhome Chevy 3500 highlights:
- Rear Bedroom
- Bunk Over Cab
- 42" x 71" Dinette
- Overhead Cabinets
Sneak off for a getaway in this motorhome that has everything you might need! The private rear bedroom has a 60” x 80” queen bed with storage on either side and plenty of room to walk around. The bathroom is split with the shower on one side and the sink and toilet behind a separate door so sharing is a breeze. Relax up front on either the sofa or the roomy 42” x 71” dinette with cabinets above for all your supplies. A bunk over the cab provides yet another sleeping area that will be popular with little ones. Time to get out there in the Freelander!
The Freelander Class C gas motorhome by Coachmen is a wonderful choice for anyone looking to get out on the road. A wide variety of floorplans and features offers something for everyone. The Azdel composite sidewalls and seamless one-piece roof membrane provide a solid structure to enjoy all your trips. Conveniences like storage above entrance door with an HDMI and charge station and reclining cockpit seats are standard, along with a rear color backup camera, a premium showerhead and faucet, and one-piece thermofoil countertops. The mandatory Explorer Package includes an exterior shower to rinse off before entering inside and an on-demand tankless water heater for hot water fast. Come find your favorite one today!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $20,000
Sale Price: $69,998
Stock# 29207A
Chassis: Chevy 3500
| Sleeps | 8 |
| Length | 29 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 12300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 11869 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Chevy 3500 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 57 gals |
| Wheelbase | 191 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4600 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Coach 40" Smart TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 20000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1HA3GSC74RN000754 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


