Used 2024 CrossRoads RV Cruiser Aire CR33BHB Travel Trailer
CrossRoads RV Cruiser Aire travel trailer CR33BHB highlights:
- Bath and a Half
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
- Double Slides
If you've been searching for the perfect family travel trailer to take on family vacations, look no further than this unit. The kids or your guests will have their own private bunkhouse with a slide out for added space, two bunks, plus a sofa and an additional bunk mat under the sofa to sleep four each night. There is a half bath right next to the bunks with its own exterior entry door for convenience, and the full bath is up front next to the front private bedroom. Everyone can gather together in the main living area for game night around the U-shaped dinette or just enjoy the glow of the fireplace.
Each one of these CrossRoads RV Cruiser Aire fifth wheels and travel trailers have high end features incorporated into them! Some of these features include a Secure Stance entry step, a pass-through storage with magnetic slam latch doors to keep your gear stored safely, and an electric awning with LED lights to highlight the good times at night. Their construction consists of a total truss roof system, an aerodynamic front cap, plus laminated sidewalls, slide ends and rear wall for added durability. Stay connected where ever you go with the Winegard 360+ WiFi prep, and the HDTV will keep you entertained on those rainy days. The interior includes new cabinets, stainless steel appliances, roller shades, decorative backsplash, and many more comforts!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 215739A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 914 lbs |
| Dry Weight | 7814 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Girard On Demand Gas |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDTCRS26R6320115 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


