Used 2024 CrossRoads RV Fun Time 255RR Travel Trailer
CrossRoads Fun Time travel trailer 255RR highlights:
- Front Entertainment Center
- Rear Private Bedroom
- 30" x 36" Shower
- Kitchen Bar Stools
You and your spouse will not want to leave the campsite with this travel trailer! There is a comfortable 60" jackknife sofa with an end table across from the front entertainment center which features an HDTV for you to watch your favorite movies on at night. The outstanding kitchen not only has two bar stools at the countertop, but it also has a 10-cu. ft. 12V refrigerator and an oven with an LED glass top and stylish LED lit knobs. You can head right into the rear private bedroom from the walk-through bath and take a quick nap on the RV queen bed with shirt closets on either side to keep your clothes neat and tidy!
With any Fun Time travel trailer by CrossRoads RV, you can be sure to find comfort and convenience at every turn. The Super Flex Alpha roof will last through years of use and there is a front diamond plate for added protection. The pass-through storage will be perfect for lawn chairs, fishing poles, and more camp gear, and the Keyed-A-Like doors will help keep your trailer secure. Each model also includes back up camera prep and solar prep, radial tires, a friction hinge entry door, and many more exterior conveniences. Head inside to find at-home comforts such as, pleated shades/mini blinds/fabric window treatments, WiFi prep, and a wall mounted monitor panel to easily control your trailers functions. Choose a Fun Time travel trailer today to discover more stand-out features!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# CBR6145
| Sleeps | 4 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 754 lbs |
| Dry Weight | 5258 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR HDTV |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTFTL26RS376145 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


